2014

Udstillingsresultater

 

Årets dommere

Hanhunde

Tæver

Spidshundeklubben
Hårlev 8.3: Per Kr. Andersen, Norge
Bredsten 26.4: Klaus Strack, Tyskland
Årslev 1.6: Mona Selbach, Norge
Fuglebjerg 2.8: Asleig Griffin, Irland
Fuglebjerg 3.8: Terry Griffin, Irland
Gjern 11.10: Hans Almgren, Sverige
Nyborg 6.12: Vigdis Nymark, Norge

Dansk Kennel Klub
Fredericia int 9.2
: K. E. Johansson, Sverige
Roskilde int 10.5: Mona K. Selbach, Norge
Roskilde int 11.5: Göran Bodegård, Sverige
Hedensted nat 17.5: Jari Fors, Finland
Vejen int 21.6: Ralf Campbell, Norge
Vejen int 22.6: Arvid Göransson, Sverige
Bornholm int 16.8: Hans E. Grüttner, Tyskland
Bornholm int 17.8: Jørgen Hindse, Danmark
Århus nat 24.8: Leif Lehmann Jørgensen, Danmark
Hillerød int 20.9 KBHV: Ole Staunskjær, Danmark
Herning int 1.11: Per-Harald Nymark, Norge
Herning int 2.11 DKV: Gert Christensen, Danmark

Norge
Morokulien nat 19.7: Siv Sandø & Petter Steen
Oslo int 16.8
: Leif-Herman Wilberg, Norge
Lillestrøm Nordisk vinder int 17.11
: Vigdis Nymark, Norge

Sverige
Morokulien nat 20.7: Boo Lundström & Rose-Marie Emer

Polen
Poznan int 18.10: xxx
Poznan int 19.10: xxx 

-------------------------

Juniorhandling

Spidshundeklubben
Fuglebjerg 2.8:
Emilia Schultz Nielsen med Frontpage Frey: BIS1

-------------------------

Barn og hund

Spidshundeklubben
Fuglebjerg 2.8 (7-10 år):
Frederik Schultz Nielsen med Frontpage Frey: BIS3

-------------------------

Opdrætsklasse

Kennel Keeza's Lunde
Spidshundeklubben
Fuglebjerg 2.8: HP BIS2

-------------------------

Parklasse

Spidshundeklubben
Susanne Stig Hansen med Keeza's Lunde Tokke og Keeza's Lunde Niisa
Nyborg: Uplaceret (2 point)

 

 

 

 

DK00204/2009 Frontpage Frey
Spidshundeklubben
Fuglebjerg 2.8:
Exc CHK plac.1 CK BIR

Dansk Kennel Klub
Vejen 21.6: Exc CHK plac.3 CK BIK3
Hillerød: Exc CHK plac.1 CK cacib BIM

Norge
Oslo
: Exc CHK plac.2 CK cert res.cacib BIK3
Norsk & nordisk champion

Polen
Poznan 18.10
: Exc CHK plac.1 CK cert cacib BIR BIG4
Poznan 19.10: Exc CHK plac.1 CK cert cacib BIR
Polsk vinder

-------------------------

DK01902/2011 Heldager's Oktavius
Spidshundeklubben
Hårlev: Exc CHK plac.1 CK klbcert BIR
Bredsten: VG CHK
Årslev: Exc CHK plac.1 CK klbcert BIM
Klubchampion
Fuglebjerg 2.8: Exc CHK plac.3
Fuglebjerg 3.8: Exc CHK plac.1 CK BIM
Gjern: Exc CHK plac.1 CK BIR
Nyborg: Exc CHK plac.1 CK BIM

Dansk Kennel Klub
Roskilde 10.5
: Exc CHK plac.2 CK BIK3
Vejen 21.6: Exc CHK plac.2 CK res.cacib BIK2
Vejen 22.6: Exc CHK plac.2 CK res.cacib BIK2
Hillerød: Exc CHK plac.2 CK res.cacib BIK2
Herning 1.11: Exc CHK plac.3 CK BIK3
Herning 2.11: Exc CHK plac.3 CK BIK3

-------------------------

DK02698/2012 Keeza's Lunde Roar
Spidshundeklubben
Fuglebjerg 2.8: Exc ÅK plac.1 CK cert BIK3

-------------------------

DK02699/2012 Keeza's Lunde Rupis
Spidshundeklubben
Hårlev: Exc ÅK plac.1
Fuglebjerg 2.8: VG ÅK plac.2

Dansk Kennel Klub
Roskilde 10.5
: Exc ÅK plac.2 CK res.cert BIK4

-------------------------

DK19998/2013 Keeza's Lunde Tokke
Spidshundeklubben
Hårlev: SL BIR-baby BIS2baby
Bredsten
: SL BIR-baby BIS4baby
Årslev
: SL BIR-hvalp
Fuglebjerg 2.8: SL BIR-hvalp
Fuglebjerg 3.8: SL BIR-hvalp
Nyborg: Exc JK plac.1

Dansk kennel Klub
Roskilde 10.5
: SL BIR-baby
Roskilde 11.5: SL BIR-baby
Hillerød: VG JK plac.1

Norge
Morokulien: SL hvalp plac.2

Sverige
Morokulien: HP hvalp plac.1

-------------------------

DK15701/2010 Lupachi's Even
Dansk Kennel Klub
Roskilde 11.5
: Exc CHK plac.2 CK  res.cacib BIK2

-------------------------

NO43829/11 Løvheims Skjold
Dansk Kennel Klub
Fredericia: Exc CHK plac.1 CK CK cacib BIR
Roskilde 10.5: Exc CHK plac.1 CK res.cacib BIK2
Roskilde 11.5: Exc CHK plac.1 CK cacib BIR
Vejen 21.6: Exc CHK plac.1 CK cacib BIR
Vejen 22.6: Exc CHK plac.1 CK cacib BIR
Bornholm 16.8: Exc CHK plac 1 CK cacib BIR
Bornholm 17.8: Exc CHK plac.1 CK cacib BIR
Århus: Exc CHK plac.1 CK BIR
Hillerød: Exc CHK plac.3 CK BIK3
Herning 1.11: Exc CHK plac.1 CK cacib BIR
Herning 2.11: Exc CHK plac.1 CK cacib BIR
Dansk vinder

-------------------------

SE57158/2012 Moonheim Zackes Castor
Dansk Kennel Klub
Herning 1.11: Exc CHK plac.2 CK cert res.cacib BIK2
Dansk, nordisk & international champion
Herning 2.11: Exc CHK plac.2 CK res.cacib BIK2

-------------------------

DK02010/2013 Nysom Oscar Oliver
Spidshundeklubben

Nyborg: VG ÅK plac.1

Dansk Kennel Klub
Fredericia: Exc JK plac.1
Vejen 21.6: VG JK plac.1
Herning 2.11: Exc MK plac.1 CK cert BIK4

Norge
Morokulien: Exc UK plac.2

Sverige
Morokulien: Exc UK plac.4

-------------------------

DK16009/2012 Stein Lunde's Joker
Dansk Kennel Klub
Fredericia: Exc ÅK plac.1 CK cert BIK2 res.cacib
Dansk champion
Roskilde 10.5
: Exc CHK plac.3

Norge
Morokulien: Exc CHK

Sverige
Morokulien: Exc CHK

-------------------------

DK04289/2012 Syrinborg's Turbo Stig
Spidshundeklubben
Hårlev: G ÅK
Fuglebjerg 2.8: Exc CHK plac.2 CK BIK2

Dansk Kennel Klub
Roskilde 10.5
: Exc ÅK plac.1 CK cert cacib BIM
Dansk champion
Roskilde 11.5: Exc CHK plac.3

-------------------------

DK17567/2013 Ulfrigga Lundes Serius
Dansk Kennel Klub
Fredericia: SL BIR-baby

-------------------------

 

 

S45943/2011 Canviva's Titania
Dansk Kennel Klub

Roskilde 10.5:
Exc CHK plac.2 CK BIK3
Roskilde
11.5: Exc CHK plac.1 CK cacib BIM

-------------------------

SE10586/2013 Eriksro Bright Boromir
Spidshundeklubben
Fuglebjerg 2.8: VG ÅK plac.1
Fuglebjerg 3.8: Exc ÅK plac.1 CK cert BIR
Hillerød: Exc ÅK plac.2 CK BIK4

-------------------------

DK15748/2013 Fenja
Spidshundeklubben
Nyborg: Exc JK plac.2

Dansk Kennel Klub
Fredericia: SL BIRbaby
Roskilde 10.5: SL BIRhvalp
Roskilde 11.5: SL BIRhvalp
Hillerød: Exc JK plac.1

-------------------------

DK19985/2013 Freja
Spidshundeklubben
Årslev: SL BIM-hvalp
Nyborg: Exc JK plac.3

-------------------------

NO34425/12 Frøya Fjol
Dansk Kennel Klub
Fredericia: VG ÅK
Roskilde 10.5: Exc ÅK plac.2
Roskilde
11.5: VG ÅK plac.1
Vejen 21.6: Exc ÅK plac.2
Vejen 22.6: Exc ÅK plac.1
Bornholm 16.8: Exc ÅK plac.1
Bornholm 17.8: Exc ÅK plac.1 CK cert cacib BIM
Århus: Exc ÅK plac.1 CK cert BIM
Hillerød: Exc ÅK plac.1 CK res.cert BIK3
Herning 1.11: Exc ÅK plac.2 CK BIK4
Herning 2.11: Exc ÅK plac.3 CK

-------------------------

DK15978/2014 Hammarhöjdens Lindy-Hop
Spidshundeklubben
Nyborg: SL

Dansk Kennel Klub
Herning 2.11: SL

-------------------------

DK01903/2011 Heldager's Omega
Spidshundeklubben
Gjern: Exc ÅK plac.1 CK res.cert BIK2
Nyborg: Exc ÅK plac.1

-------------------------

DK01904/2011 Heldager's Opus
Dansk Kennel Klub
Vejen 21.6: Exc-åk plac.1 CK cert cacib BIM
Dansk champion

Norge
Morokulien:
Exc ÅK

Sverige
Morokulien: Exc ÅK plac.3

-------------------------

DK12851/2009 Keeza's Lunde Nema
Spidshundeklubben
Fuglebjerg 2.8: VG ÅK plac.2

-------------------------

DK12850/2009 Keeza's Lunde Niisa
Spidshundeklubben
Fuglebjerg 2.8: Exc CHK plac.1 CK BIM
Nyborg: Exc CHK plac.1 CK BIR

Dansk Kennel Klub
Hillerød: Exc CHK plac.2 CK res.cacib BIK2

-------------------------

DK12502/2010 Keeza's Lunde Oona
Spidshundeklubben
Hårlev: Exc CHK plac.1
Bredsten: Exc CHK plac.1 CK klbcert BIK2
Årslev: Exc CHK plac.1 CK klbcert BIR
Klubchampion
Fuglebjerg 2.8: VG CHK plac.2
Fuglebjerg 3.8: Exc CHK plac.2 CK BIK3

-------------------------

NO42654/12 Linesviken's Driva
Dansk Kennel Klub
Herning 1.11: Exc ÅK plac.1 CK
Herning 2.11: Exc ÅK plac.1 CK cert cacib BIM
Dansk & nordisk champion samt dansk vinder

-------------------------

NO36912/10 Lyrypa's Topsy
Dansk Kennel Klub
Herning 1.11: Exc ÅK plac.1 CK BIK2
Herning 1.11: Exc ÅK plac.2 CK BIK4

-------------------------

NO51739/10 Løvheims Ratatosk
Dansk Kennel Klub
Fredericia: Exc ÅK plac.1 CK cert BIM cacib

-------------------------

NO34689/12 Løvheims Trud
Dansk Kennel Klub
Herning 1.11: Exc CHK plac.1 CK cert cacib BIM
Dansk champion
Herning 2.11: Exc CHK plac.1 CK BIK3

-------------------------

DK15748/2013 Menja
Spidshundeklubben
Gjern: Exc JK plac.1 CK cert junklbcert BIM
Nyborg: Exc JK plac.1 CK cert junklbcert BIK2

-------------------------

FI15559/2014 Moonheim Kalles Gunlög
Dansk kennel Klub
Vejen 21.6
: SL BIR-baby
Vejen 22.6: SL BIR-baby
Bornholm 16.8: SL BIR-hvalp
Bornholm 17.8: SL BIR-hvalp
Herning 1.11: Exc JK plac.1 CK BIK3
Herning 2.11: Exc JK plac.1 CK BIK2
Dansk juniorvinder

-------------------------

DK11676/2012 Moonheims Zackes Donna
Spidshundeklubben
Hårlev: Exc ÅK plac.1
Bredsten: VG ÅK plac.1
Årslev: Exc ÅK plac.1 CK res.cert BIK3
Nyborg: VG ÅK plac.2

Dansk kennel Klub
Roskilde 10.5
: Exc ÅK plac.2
Hillerød: Exc ÅK plac.3

-------------------------

DK04650/2003 Nysom Keeza
Spidshundeklubben
Hårlev: Exc VTK plac.1 CK vetklbcert BIR-veteran BIM
Bredsten: Exc VTK plac.1 CK vetklbcert BIR-veteran BIR
Årslev: Exc VTK plac.1 BIR-veteran BIS4veteran
Fuglebjerg 2.8
: Exc VTK plac.1 CK vetklbcert BIR-veteran BIK2
Klubveteranchampion
Fuglebjerg 3.8: Exc VTK plac.1 CK BIR-veteran BIK4

-------------------------

DK02011/2013 Nysom Oda Oline
Spidshundeklubben
Hårlev: VG JK plac.1
Bredsten: VG JK plac.1
Årslev: Exc JK plac.1
Nyborg: VG ÅK plac.3

-------------------------

DK02785/2013 Ulfrigga Lundes Raya
Spidshundeklubben
Årslev: Exc ÅK plac.1 CK cert BIK2

Dansk Kennel Klub
Roskilde 10.5: Exc ÅK plac.1 CK res.cert res.cacib BIK2

-------------------------

DK12448/2014 Ulfrigge Lundes Trude
Spidshundeklubben
Gjern: SL BIR-baby
Nyborg: SL BIR-baby

Dansk Kennel Klub
Herning 1.11: SL BIR-baby
Herning 2.11: SL BIR-baby

-------------------------

SE11267/2012 Vingheias Indra
Spidshundeklubben
Fuglebjerg 2.8: VG CHK plac.3
Fuglebjerg 3.8: Exc CHK plac.1 CK klbcert BIK2

Dansk Kennel Klub
Hillerød: Exc CHK plac.1 CK cert cacib BIR
Dansk champion

-------------------------

NO30430/12 Ålvisheim's Sol Livesdotter
Dansk Kennel Klub
Roskilde 10.5: Exc CHK plac.1 CK cert cacib BIR
Dansk champion
Roskilde 11.5: Exc CHK plac.2 CK res.cacib BIK2